Sposób na suche powietrze w domu 0

Suche powietrze w domu

Zbyt niska wilgotność powietrza może mieć głęboki wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Zimą może spaść nawet do połowy pożądanego poziomu 40-60%. Może to prowadzić do dyskomfortowej i szorstkiej skóry, problemów z zatokami, elektryzujących się włosów, trudności w oddychaniu, bólów głowy i spadku koncentracji. Na szczęście istnieje łatwy i niedrogi sposób na suche powietrze w domu i utrzymanie wilgotności w domu na zdrowym poziomie. Tym sposobem są nawilżacze powietrza.

Nawilżacz to zwykle niewielkie, elektryczne urządzenia, z zasilaniem sieciowym lub akumulatorowym. Posiadają wbudowaną grzałkę lub matę wyparną, a także pojemnik na wodę. Uwalniając wilgoć do powietrza, nawilżacze mogą utrzymywać optymalny poziom wilgotności i potencjalnie łagodzić negatywne skutki niskiej wilgotności powietrza. Dlatego, jeśli doświadczasz któregokolwiek z problemów związanych z niską wilgotnością powietrza, rozważ inwestycję w nawilżacz.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

W zależności od sposobu wytwarzania pary wodnej wyróżniamy kilka rodzajów nawilżaczy:

Nawilżacze parowe - ich działanie polega na podgrzewaniu wody za pomocą specjalnej grzałki umieszczonej w zbiorniku urządzenia. Wytwarzana para wodna odparowuje, nawilżając otoczenie. Należy pamiętać, że gorąca para nieznacznie podnosi temperaturę w pomieszczeniu, co może być problematyczne w cieplejsze dni. Takie nawilżacze nie są zbyt drogie, ich ceny zaczynają się od około 50 zł.

Nawilżacze ewaporacyjne - mgła wydzielana przez ten nawilżacz - w przeciwieństwie do pary z nawilżacza parowego - nie jest gorąca, ale chłodna. Wynika to z wymiany grzałki na matę ewaporacyjną. Urządzenie działa na zasadzie zasysania powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje, przepuszczania go przez matę nawilżającą, a następnie uwalniania delikatnej mgiełki.

Nawilżacze ultradźwiękowe - najbardziej zaawansowane urządzenia. Zbudowane są z membrany ultradźwiękowej i wentylatora. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków, które rozbijają cząsteczki wody, tworząc delikatną parę. Może być chłodno lub ciepło. Należy jednak pamiętać, że ultradźwięki są słyszalne dla zwierząt. Jeśli więc mamy zwierzaka, korzystanie z tego typu wentylatora może być dla niego nieprzyjemne. Jednak tego typu nawilżacze mają tę dodatkową zaletę, że są cichsze i zużywają mniej energii niż nawilżacze parowe.

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Wybór nawilżacza powietrza idealnie dobranego do potrzeb może się wydawać trudny, ale na pewno łatwo sobie z tym poradzisz, jeśli zwrócisz uwagę na kilka głównych parametrów i dostosujesz je do swoich potrzeb:

 • Wydajność parowania - parametr ten pozwala określić, ile pary wytwarza urządzenie w ciągu godziny lub dnia i jest określany w mililitrach na godzinę (ml/h) lub litrach na dobę (l/24h). Parametr tez jest ściśle powiązany z obszarem nawilżania
 • Obszar nawilżania – pokazuje nam na jakim obszarze urządzenie jest w stanie poradzić sobie z nawilżaniem powietrza. Na powierzchnię około 40m2 zwykle wystarczy nawilżacz o pojemności 5l
 • Filtry – niestety w wytwarzanej parze mogą namnażać się bakterie, dlatego dodatkowo zamontowane filtry pozwalają oczyścić powietrze. Najkorzystniejszy jest filtr HEPA, który usuwa nie tylko bakterie, ale także alergeny, kurz i cząsteczki smogu. Filtr węglowy jest w stanie usunąć nieprzyjemne zapachy. Ceramiczny filtr poprawia jakość wody, dzięki czemu czyszczenie urządzenia nie będzie ani częste, ani uciążliwe. Warto zwrócić uwagę na dostępność filtrów do danego urządzenia
 • Cechy i wyposażenie dodatkowe:
  • Higrometr - wbudowany higrometr określa stopień wilgotności otaczającego powietrza i na podstawie tego pomiaru reguluje pracę urządzenia. Gdy powietrze osiągnie optymalny poziom wilgotności, urządzenie wyłączy się.
  • Regulacja wilgotności i możliwość wyboru programu nawilżania. O
  • Aromaterapia – możliwość dodania do wody odrobiny ulubionego olejku, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknym, relaksującym zapachem w pomieszczeniu.
  • Jonizacja - neutralizacja jonów dodatnich, co zapobiega chorobom takim jak astma, migrena, niedotlenienie, reumatyzm czy choroby zatok.
  • Timer i możliwość programowania

Nawilżacz powietrza - must have dla roślinoholików

Używanie nawilżacza powietrza w domu może być świetnym sposobem na zapewnienie roślinom doniczkowym wilgoci, której potrzebują do rozwoju i przetrwania. Domowe rośliny w okresie grzewczym lub podczas letnich upałów są narażone na większe odparowanie wody, co może mieć wpływ na ich estetykę i zdrowy wygląd. Warto pamiętać, że większość popularnych roślin domowych oryginalnie żyje w klimacie o zwiększonej wilgotności w stosunku do naszej strefy klimatycznej. Urządzenie nawilżające może podnieść poziom wilgoci w roślinach i wokół nich, co może pomóc im wchłonąć więcej wody i zmniejszyć stres oraz podatność na choroby. Zapewniając roślinom odpowiednią wilgotność, której potrzebują, pozwalasz im rosnąć i rozwijać się szybciej.

Nawilżacz w outlecie AGD

Już wiesz jakie cechy powinien mieć Twój nawilżacz powietrza, aby zaradzić problemowi suchego powietrza w domu. Nie musisz jednak wydawać dużych ilości pieniędzy na swoje wymarzone urządzenie. W Bazarowisko.pl oferujemy nawilżacze powietrza w świetnych cenach. Sprawdź naszą ofertę - https://bazarowisko.pl/outlet-agd-do-domu/osuszacze-i-nawilzacze-powietrza

 

Komentarze do wpisu (0)

A MOŻE CHCESZ OSZCZĘDZIĆ JESZCZE WIĘCEJ?
Zapisz się na newsletter i odbierz kupon rabatowy!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl